Начало Форуми Публичен Записки от 12-14 януари 2018г. Белащица

2 voices
1 отговор
  • Author
    Велко – ронин
    Модератор

Това са мои записки от проведената среща в Белащица преди 2 години. Не ангажирам никой със съдържанието им. Това са мои лични субективни впечатления.
    Просто смятам, че са едно от прелюдията към срещата на 1 февруари 2020г във Владая
    ===============================================
    Бърз мързелив отчет от срещата в Белащица при Румен и Вальо на 12-14 януари 2018г

Бяхме 40 души от алтернативни селища и алтернативни инициативи без селища
    Имаше поканени интересни хора, практици
    Разчиташе предимно на кой когото си хареса, с него да говори
    Пропуснах един групов разговор в неделя , защото бързах за друга подобна среща в София.

Насоки: Обединяващ интернет сайт разпространяван само до близки познати. С много малко функционалности на него.
    Предложение за организиране на мобилна група , в помощ на онези, които са обявили в годишен календар, че еди коя си седмица имат нужда от помощ по разчистване на Буренясали ниви
    Или строене на къщи…
    Някои хора предлагаха местата си, да им се погостува, да се види какво правят как живеят, или купонясват в тях.
    Владо и компания от Кръстевич, хисарско дойде; Димо от Казанлъшкия район
    ТЕОДОР, Божо, Митко от Гудевица. И тримата живеят в Казанлък
    Двама души от ДоброжЪнци, Добричко
    Младо семейство от хасковска вилна зона.
    Станимир – аз му викам Войнът Боклукчия. От Севлиево.
    Косьо и семейството му от Елховското селище
    Владо Досев пак от там
    Станимир от една пловдивската среща, дето тогава беше довел Дамян Попхристов. Разработва механизирана технология по строене с глина и малки чакълени (натрошени) камъни, все неща дето могат да се намерят в околността на избраното за заселване място.
    Георги Жеков от Сливен,
    Иван Иванов, с. Долно Дикане, софийско. Как да споделяме, без елемента на Колко вземаме даваме!
    Често се коментираше от много хора темата за алтернативното образование и за невъзможността му за прилагане в тези Алтернативни общности
    Иван от Дар лимец беше там с Катя и Велизар.
    Хората са си с различни интереси
    Някой са за общности, други против
    Някои са за обединителни сайтове други против
    Някои са си само за организиране и участие във фестивали
    Други са просто да се кефят на живота лятото на палатки пък зимата да си се приберат по градовете на топличко

Вальо е специалист в строенето на Куполи
    И в преоборудването на климатици чрез термопомпа да ти топлят помещения с размер 360 кв. Метра

Разбрах, че втория ден коментарите са били от рода – Как да направим така, че срещите ни да не си остават само в сферата на сладките приказки и обмяната на информация, а да действаме някъде реално!

Още реплики от съботата (13 януари):
    – Генчо от Пловдивско предоставя Цех за изработване на куполи, който е свободен в 95% от времето в годината.
    – Скуката е в основата на греховете
    – Начинанията ни да работят и като Бизнеси, носещи доходност
    – Изграждане на Толерантна общност
    – Елена (беше там със Стоян Димитров): – Държавата разрешава изграждането на училища с Иновативно образование. Трябва да се възползваме от това
    – Да създадем общности от Наши хора, семейства, с които се усещаме на една вълна, на една вибрация. Ходим редовно на фестивала на семената в Елин Пелин
    – Димо от Долината на розите – производство на Биоторове и Биодизел
    – Нека да се обединим виртуално и да споделяме информация. Нека да използваме новите технологии
    – Навремето е имало Многобройни Родове и споделяне на знание
    – Чиста среда и отношения. Земеделие без машини. Човекът се променя и това е препъникамъка в изграждането на Общност. Нужно е да се ориентираме възможно най-скоро и да действаме, защото ще стане късно.
    – Бяха ми нужни 7 години, докато в главата ми узрее решението за търсеното от мен място. Не съм на мнение , че на този етап Общност е реализируем проект.
    – Получавам видения и съновидения

Сърнела
    Участник

И аз съм на това мислене относно осъществимостта на общност в тесния смисъл. Изградих го след 4-5 години търсене в тая посока, включително срещи, обмяна на виждания, решихме да си правим срещите по домовете дори, защото така можеше да видим част от средата на всеки от нас и да допълним преценката си един за друг. Идеята там беше за общност без пари вътре, със силно сближен бит между семействат.
    Видяхме си кусурите и се отказахме.
    Тогава нашето семейство реши да се заселим в Живо село. Купихме земя, със собствени ръце построихме скелета на къщичката си. Обменяме опит, физическа и финансова помощ с още 3 семейства там. Нямаме план-график за общи обяди и вечери, нито общ бюджет, но вече провеждаме експеримент по обгрижване на вече засадени декари овошки и засаждане на нови. Едни семейства участват с пари, а други – със земя, насаждения, намиране на външни работници за физическия труд и самите те с труд. Дали сме си година да видим как ще потръгне. 🙂

You must be logged in to reply to this topic.

Форуми

Форум статистики

313
Регистрирани потребители
9
Форуми
56
Теми
189
Отговори
36
Етикети на теми